zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ing. Václav Votava
Volební kraj: Plzeňský
Klub: ČSSD
Poslanecká sněmovna (2002 - 2006), (2006 - 2010), ( od 29. 5. 2010)


Narozen: 18.6.1956 v Domažlicích
Trvalé bydliště: Stříbro, Plzeňský kraj
Národnost: česká
Stav: ženatý od roku 1976
Manželka: Miroslava (nar.1956) - vedoucí obchodu
Děti:
syn Miroslav (nar.1976), ženatý, absolvent SPŠ stavební v Plzni - řídící manažer
dcera Kateřina (nar.1986) - studentka
Vnučka: Eliška (nar.2002)Vzdělání
1962 - 1971 Základní devítiletá škola v Domažlicích
1971 - 1975 Střední průmyslová škola stavební v Plzni, obor dopravní stavby
1975 - 1981 Stavební fakulta ČVUT Praha, obor konstrukce a dopravní stavby
Zaměstnání
1981 - 1989 Armabeton Praha, závod Kadaň - přípravář výroby, úsekový stavbyvedoucí
1989 - 1991 OSP Tachov - vedoucí střediska
1991 - 2002 BKV Stavební společnost, Bor - řídící manažer
Politická činnost
1997 - dosud ČSSD (do r.1997 nebyl nikdy členem žádné politické strany)
1999 - 2005 předseda OVV ČSSD Tachov
2001 - 2005 1 . místopředseda KVV ČSSD Plzeňský kraj
1999 - 2003 člen ÚVV ČSSD
2002 - dosud poslanec PS PČR
2005 - pověřený předseda KVV ČSSD Plzeňský kraj
2005 - dosud předseda KVV ČSSD Plzeňský kraj
2005 - dosud člen ÚVV ČSSD
Doplňující údaje
Držitel negativního lustračního osvědčení podle zákona č.451/1991 Sb.
Nikdy nebyl trestán ani trestně stíhán
Koníčky a záliby
Mým největším koníčkem byla vždy práce, kterou jsem dělal. V roce 1991 jsme se dvěma společníky založili v podstatě na "zelené louce" stavební firmu. Stavařina je profese, která se v mé rodině dědí z generace na generaci. Můj děd byl tesařem, otec je vyučený tesař a má stavební průmyslovku - celý život pracoval v různých funkcích ve stavební výrobě. Také moji sourozenci jsou stavaři. Syn je absolventem SPŠ stavební a po mém zvolení poslancem převzal řízení firmy a stal se jejím společníkem. Dcera studuje na SPŠ stavební v Plzni.
V mládí jsem hodně sportoval, hrál jsem fotbal a hokej. Nejaktivněji však basketbal a to dorosteneckou ligu za ŠKODA Plzeň (1971-1975). Při vysokoškolských studiích jsem se věnoval automobilovému sportu i když bez výraznějších úspěchů, spíše pro zábavu.
V současné době ke své škodě aktivně nesportuji i když se o sport zajímám. Ve volném čase chodím plavat.
Politika mě zcela pohltila. Mám takovou povahu, že co dělám musí být vždy nadoraz. A protože sám pracuji tvrdě, vyžaduji také takový přístup od spolupracovníků či zaměstnanců. Nesmírně si však vážím všech dobrých a poctivých pracovníků a skláním se před umem a fortelem našich řemeslníků, protože sám větší manuální zručností nejsem nadán.
Rád čtu, i když v poslední době pouze odbornou literaturu a samozřejmě denní tisk. Miluji staré knihy a pokud je příležitost zajdu do antikvariátu. Sbírám staré encyklopedie, kalendáře, statistické ročenky či knihy o Chodsku. Z hudby poslouchám nejraději 60. - 80. léta, především country muziku. Neodolám dobrému jídlu a miluji víno. Ve volném čase, pokud nějaký mám, se snažím pracovat na úpravách zahrady a okolí svého domku, i když vlastní práce na zahradě jsou největší zálibou především mé manželky. Moje rodina je pro mě nade vše. Mám hodnou, milou a tolerantní ženu a děti, které mi dělají radost. V květnu 2002 se mi narodila první vnučka Eliška.
Proč dělám politiku
Lídrem kandidátky ČSSD v Plzeňském kraji je poslanec Ing. Václav Votava
Jaká byla Vaše původní profese před vstupem do politiky?
Jsem absolvent Stavební fakulty ČVUT, čili stavař, což je profese, která se v naší rodině dědí z generace na generaci. Můj děd byl tesař, otec má stavební průmyslovku, moji dva sourozenci jsou také stavaři a kupodivu vedle mého syna si tuto profesi zvolila i dcera. Od roku 1991 jsem v tomto oboru také začal podnikat. Byl jsem manažerem a jedním ze tří společníku stavební firmy až do svého zvolení poslancem, kdy mou pozici ve firmě převzal syn.

Jak jde dohromady to, že jste byl podnikatel a zároveň sociální demokrat?
Lidé, kteří mě málo znají, se často ptají, co mě, podnikatele, přivedlo k sociální demokracii. Spojovat podnikatele pouze s pravicí je ale mylné. Navíc moje myšlení bylo vždy výrazně levicové, mám silné sociální cítění a už můj děd byl členem předválečné sociální demokracie.
Podnikání, a myslím tím poctivé podnikání, je totiž i velká zodpovědnost za zaměstnance a jejich rodiny. Zodpovědnost za to, že budou mít práci, že za dobře odvedenou práci také dostanou včas a slušně zaplaceno.
Já jsem byl v roce 1991 postaven před otázku, zda začít podnikat, či čekat na konec podniku, který byl odsouzen k likvidaci a přijít tak časem o práci. Zvolil jsem to první.
Můj "podnikatelský původ" má tu výhodu, že se umím na řadu věcí podívat i ze strany podnikatelů, umím se vžít do jejich problémů. ČSSD je nazývána stranou lidí práce a já pro sebe vždy dodávám - poctivé práce. Nevidím rozdíl mezi poctivým živnostníkem, který živí rodinu jen ze své práce a dělníkem v továrně. Podnikatel s několika zaměstnanci možná řeší podobné problémy jako třeba ředitel školy. Proto myslím, že i podnikatelům má sociální demokracie co nabídnout.

Co Vás přivedlo do ČSSD a do politiky?
Před vstupem do ČSSD jsem nikdy nebyl členem jiné strany. Do sociální demokracie jsem vstoupil v roce 1997, protože jsem si čím dál víc uvědomoval , že mám-li mít možnost aktivně prosazovat věci, které považuji za správné a které obsahoval právě program sociální demokracie, pak je logické stát se členem této strany. A protože nedokážu dělat nic na půl plynu, stal jsem se postupně z řadového člena předsedou okresní organizace, členem ÚVV a místopředsedou krajské organizace a v roce 2005 pak jejím předsedou. V roce 2002 jsem také poprvé úspěšně kandidoval za Plzeňský kraj do Poslanecké sněmovny.