zavřít
Upravit životopis

Životopis

Mgr. Zdeňka Horníková
Volební kraj: Královéhradecký
Klub: Poslanecký klub Občanské demokratické strany
Poslanecká sněmovna (1996 - 1998), (1998 - 2002), (2002 - 2006), (2006 - 2010),( od 29. 5. 2010)


Osobní data, rodina:
Narodila jsem se na Mikuláše 1952 v Náchodě. Studium na gymnáziu v Náchodě a nejlepší léta prožitá v partě spolužáků jsem ukončila v roce 1971 a pokračovala na Pedagogické fakultě v Hradci Králové studiem oborů biologie a chemie. Moje první učitelské místo bylo na Novém Hrádku v krásném podhůří Orlických hor.

Po mateřské dovolené v září 1978 jsem se vrátila na ZŠ Komenského v Náchodě a s přestávkou druhé mateřské dovolené jsem zde učila až do roku 1993. Práce ve škole mě bavila, ale život je změna, takže jsem si zkusila soukromé podnikání a následně v roce 1994 kandidovala v komunálních volbách. To byl ten zásadní zvrat v mém životě, který mě přivedl do prostředí, kde mne dnes potkáváte, tady do politiky.

Moje rodina je moje, a proto jen pár informací: vdaná mnoho let, syn a dcera jsou už dospěláci, budují si svůj vlastní život. Myslím, že mi v mé práci drží palce., pomáhají mi a mám je ráda to co dělám, dělám taky pro ně. A věřte mi, že se snažím jako každá máma o to nejlepší a správné.
Koníčky a záliby

Jednoznačně vede sport a to již od dětství. Kolo, plavání, lyže, turistika. Moc ráda mám naše hory. Pokud to čas dovolí, podívám se na nějaký hezký film, vezmu knížku a mám ráda příjemnou muziku. Co mám ale hodně ráda, je řízení mého auta, je to pro mne i určitá forma odpočinku, místo, kde mohu být nerušeně sama. Mám ráda tanec, dobrou masáž a povídání s příjemnými lidmi.

A co ráda nemám? Žehlení prádla.

Profesní dráha:
Učitelka, matka, učitelka, matka, učitelka, podnikatelka, v roce 1994 členka MZ v Náchodě, místostarosta, poté starostka města Náchod, poslankyně Parlamentu České republiky.

Politická dráha:
Poprvé jsem byla na kandidátce do poslanecké sněmovny v roce 1992, bylo to tak říkajíc na zkoušku - „křoví“.

V roce 1996 jsem kandidovala podruhé, tentokrát na třetím místě kandidátky za Východočeský kraj. Získala jsem poslanecký mandát a stala se poslankyní. Prožila jsem krizi v ODS, pád vlády Václava Klause a předčasné volby.

Píše se rok 1998 a já se stávám lídrem Východočeské kandidátky ODS a po volbách pokračuji v poslanecké práci.

Obnášelo to: 4 roky tolik diskutované opoziční smlouvy, začátek osmileté opozice, velká politická bezmocnost a prosazování politiky ODS. Jediné, co zbývá, je trpělivost, naděje na změnu.

Rok 2002 a řádné parlamentní volby. Doufání ve změnu se neková. Po těchto volbách mám o jednu velkou zkušenost navíc – byla jsem zvolena díky preferenčním hlasům z pátého, v podstatě nevolitelného místa. Zisk tří mandátů pro ODS v Královehradeckém kraji byl naší prohrou, ale také velikým poučením. Znamenalo to pracovat v parlamentě v opozici, a to v té nejtvrdší formě, která trvá dodnes.

Moje cesta v ODS:
Členkou od roku 1991, vyzkoušela jsem si všechny stranické funkce kromě předsedy a místopředsedy ODS. Nyní jsem předsedkyní oblasti Náchod a členkou Výkonné rady ODS. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.

Dlouhodobě pracuji ve Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Specializuji se na bytovou politiku a regionální rozvoj. Vzhleden k mému vztahu ke sportu jsem dlouholetým členem podvýboru pro sport. Snažím se podpořit a prosazovat vše, co vede k rozvoji našeho regionu a je zároveň dobré pro naši zemi.

Čím jsou pro mě volby 2006?:
Možná, že budou poslední – i když: Nikdy neříkej nikdy! A to v politice platí dvojnásob! V poslanecké sněmovně patřím téměř mezi „veterány“, léta strávená v parlamentě byla velkou životní školou.

Je to velký závazek a zároveň výzva, být lídrem kandidátky a vést volební tým lidí. Není to sice poprvé, kdy se nacházím v této roli, ale i tak cítím trému a velkou pokoru před voliči. Nechci je zklamat. A co chci, je jasné. Volební vítězství v těchto volbách považuji za naprosto klíčové, má – li politika ODS a jejich příznivců mít ještě v této zemi šanci.

Osm let v opozici byl dostatečně dlouhý čas na přemýšlení, co lidem této země seriozně nabídnout. Kvalitní program, schopné lidi, jistotu, vizi. Je jednoduché slibovat nesplnitelné, líbivé. Nikdy jsem to nedělala a neudělám to ani teď.

Svým žákům jsem říkávala: Informace a životní zkušenost těch, kterým důvěřujete, je to, co potřebujete ke svému rozhodnutí. Bude-li konečné rozhodnutí dobré nebo špatné, záleží už jen na vás. Chybovat není většinou žádná tragédie, tragické může být z chyb se nepoučit. I volby jsou součástí vašeho života. Rozhodujte o něm. Je to vaše právo.